Święto Szkoły PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Palińska   
czwartek, 18 maja 2017 22:18

Już po raz 14. swoje święto z udziałem Wojska Polskiego i zaproszonych gości obchodziło 12 maja Publiczne Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu. Doroczne uroczystości społeczność szkolna organizuje na pamiątkę nadania imienia i wręczania sztandaru, które miały miejsce w 2004 r.

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Tradycyjnie już na świecie gimnazjum obecna była kompania honorowa 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, poczet sztandarowy, flagowy oraz delegacja na czele z zastępcą dowódcy brygady pułkownikiem Wojciechem Dobrzyniem. Uroczystość uświetniła również Orkiestra Wojskowa z Torunia z kapelmistrzem kapitanem Krzysztofem Żeleśkiewiczem. Na uroczystości obecne były suskie władze samorządowe, kościelne, dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, sportowych, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz Rady Rodziców, mieszkańcy miasta i gminy.

 

Na placu apelowym zaprezentowali się również harcerze z działającej przy gimnazjum 17 Suskiej Drużyny Starszoharcerskiej, harcerze z 17 Suskiej Drużyny Harcerskiej „Amistad”, młodzież zrzeszona w działającej przy gimnazjum grupie rekonstrukcji historycznych „5 Brygada” pod opieką członków Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz jeźdźcy z Ośrodka Jeździeckiego w Julianowie w mundurach historycznych kawalerii.

 

W trakcie apelu przed szkołą odbył się Apel Pamięci, salwa kompanii honorowej, złożenie kwiatów przy kamieniu upamiętniającym polskich kawalerzystów oraz prezentacja w wykonaniu orkiestry wojskowej. Wyróżniono również najlepsze klasy w rywalizacji o Puchar Dyrektora Szkoły oraz uczniów angażujących się na rzecz patrona gimnazjum.

 

Dyrektor gimnazjum Włodzimierz Paliński w przemówieniu podsumował dokonania szkoły, która w tym roku zakończy działalność w związku z reformą oświaty:

- Jestem głęboko przekonany, że społeczność naszej szkoły, nasze tradycje oraz inicjatywy wniosą wiele dobrego do placówki, z którą od 1 września tego roku połączymy się - Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema. Zapewniam, że Duch Kawalerii w naszym mieście nie przeminie!

 

Po zakończeniu apelu uczestnicy obchodów udali się z orkiestrą, kompanią honorową, pocztami i innymi uczestnikami do Sanktuarium św. Antoniego, gdzie została odprawiona msza św. dla młodzieży.